Jak žít?

Matouš 5:13,14 „Jste solí země… Jste světlo světa.“

V 70. letech napsal Francis Schaeffer, spoluzakladatel l’Abri, knihu „How Should We Then Live“ (Jak máme tedy dál žít). Krok za krokem v ní sepisoval hluboké odpovědi na tuto otázku kladením dalších praktických otázek: „Jaký systém víry je nejlépe použít jako základ?“ nebo „Jaký dopad by měla taková víra mít na život člověka a společnosti?“ Jako mladého křesťana mě oslovila jeho myšlenka, že biblický světonázor by neměl měnit jen můj život, ale i můj svět. Pokud by to byla pravda, měnilo by to křesťanskou víru ze soukromé záležitosti v důležité správcovství a rádcovství či učitelství. Jeho praktický pohled na sůl a světlo vyvolával otázky, které si říkaly o vážné zamyšlení: „Co přesně Bible říká? Jaké pokyny mi dává k životu? Volá mě k životu oddělenému od světa nebo k životu, který bude společnost ovlivňovat jako kvas těsto?“ A nakonec: „Co vyznávám, že tomu věřím, a jak mohu takové vyznání žít ve světě?“

Za svého života Schaeffer vyučoval křesťany, jak se stavět vůči zmatkům a falešným učením, která podkopávají pravdu ve všech oblastech společnosti (školství, politika, umění a dokonce i církve). Mnoha mladým věřícím přinesl srozumitelnost, uctivý dialog a kritické myšlení. Církev varoval, že nebudeme-li vzdělávat sebe i své děti v tom, jak žít, udělá to za nás svět – ale s negativními dopady. Dnes bychom měli dopřát pozornosti jeho varováním víc, než kdy předtím, protože sociální sítě a informační platformy si vynucují, abychom se přizpůsobovali smýšlení světa. Mnoho univerzit a škol už místo vzdělávání jen do studentů hustí jediný správný světový názor. Pro Ježíšovy následovníky jde otázka „Jak máme tedy dál žít“ za hranice osobní víry a stává se záležitostí společenské odpovědnosti. Abychom dokázali rozumně a s pokorou komunikovat, musíme vyhledávat Boží moudrost. Právě v tom církevní instituce dlouhodobě selhávají.

Bez ohledu na to, co děláme, „pravda“ se určuje a vyhlašuje na tržištích, sociálních sítích, ve školách, ve vládních prohlášeních a v televizi. Pokud tam naše hlasy nebudou nebo pokud budeme hlásat světskou verzi pravdy, pak tlak na přizpůsobení se temnotě dál zesílí. Historicky přicházívala volání po rozumu, odvaze a důstojném chování od Ježíšových následovníků. Jestliže vás nikdo neučil, jak se angažovat v inteligentních a uctivých diskusích o dnešních záležitostech, chtělo by to najít si nové rádce. Z onoho citátu „VY jste světlo světa“ nemá výjimku žádný křesťan. Všichni se musíme učit, jak šířit pravdu způsoby, které budou mít vliv na společnost. Učte se klást poctivé otázky a chtějte po ostatních, aby i oni byli ve svých odpovědích poctiví. Místo debat potřebujeme spíš laskavý a pokorný dialog. Jestliže jsou druzí neuctiví a vyskakují na vás, zůstaňte v Kristově klidu a říkejte pravdu v lásce. Nelze očekávat, že budeme znát odpovědi na všechno, můžeme ale čekat, že obdržíme moudrost, když o ni požádáme. Vraťme se k základům, ať víme, čemu věříme a proč, a pak žijme a vyhlašujme svou víru před světem s pokorou a jistotou v Kristu.